מחשבים מסלול מחדש לשנות קריירה באמצע החיים

סיבות שונות עשויות להניע אנשים לשנות ולחשב מסלול מחדש: שחיקה, עייפות, תחושת מיצוי, רצון להגשים חלום, לנצל חלון הזדמנויות אחרון. שינוי קריירה באמצע החיים הכולל הסבת מקצוע הוא החלטה לא פשוטה. יש הנדרשים  לאזור כוח נפשי חזק כדי להעז לעשות זאת חרף חששות ופחדים, גם כאשר תחושה חריפה של 'עכשיו או לעולם לא', משתלטת עליהם.

 שינוי הוא תמיד קשה

הסבה מקצועית צריכה להיעשות מתוך שכנוע פנימי עמוק כי היא הדבר הנכון לאדם המצוי בצומת, אשר בה הוא חש כי עליו לקבל החלטה. אמצע החיים הוא הזמן הנכון והמתאים לעשות את מה שהלב אומר לעשותו, לאפשר לרצון לתפוס את מקומו של הצורך ככינור ראשון. שינוי קריירה באמצע החיים לא נועד לרצות מישהו לבד מהאדם המחליט לחולל את השינוי. לא אחת, שינוי מסלול מחייב שינוי של מרכיבים חשובים בחיי האדם המשנה את מסלולו, לרבות מעבר למקום אחר, אם לצורך לימודים או עבודה, שינוי דפוסים והרגלים, יציאה מאזור הנוחות. חשוב לציין, כי גם שינוי המתבצע מרצון, לרבות שינוי שהוא הגשמת חלום, הוא קשה מעצם היציאה אל הלא נודע והמרת הביטחון והוודאות בניסוי וטעייה של החדש והלא נודע. באופן טבעי עולות שאלות רבות כאשר אדם נמצא על סף שינוי במסלול חייו: האם הבחירה נכונה ומושכלת? האם לא כרוך בה הימור גדול? האם מחיר ההיווכחות כי לא לכך ציפה האדם המשנה את מסלול חייו לא יהיה גבוה מדי?

הליכה בעקבות הלב

באמצע החיים אנשים רבים חשים כי "והדרך עודנה נפקחת לאורך", כמאמר המשורר, וכי יש להם, עדיין, אופק רחוק ופתוח לכוון אליו את ספינת חייהם ולצאת להפלגה חדשה. שינוי מסלול שבבסיסו שינוי קריירה מחייב הסתכלות של אדם אל עומק לבו. האם בלב בוערת תשוקה לעשיית דבר חדש שטרם  עשיתם עד היום? האם אתם מוכנים לשלם את מחיר הבחירה, להשקיע כל מאמץ אפשרי וכל משאב נדרש(לדוגמא: אימון אישי, ליווי או ייעוץ) על מנת לחולל ולבצע שינוי מהותי בחייכם? אין ספק כי תחילתו של שינוי כזה הוא עמוק בלבכם. רק אתם יודעים מה אתם רוצים, למה אתם שואפים והאם יש לכם מוטיבציה חזקה מספיק להתחיל קריירה שנייה, קל וחומר קריירה תובענית. ואתם כבר לא צעירים. 

 יתרונות השינוי וחסרונותיו

לכל שינוי יש, כמו לכל דבר בחיים, יתרונות וחסרונות. לפני שאתם משנים מסלול חיים, נכון לחשב אותו ולהתחשב במכלול השיקולים החשובים והרלוונטיים לקבלת החלטה  על שינוי. סביר להניח שאתם בעלי משפחה. האם השינוי שאתם רוצים לבצע מחייב שינויים בכל המערך המשפחתי? לדוגמה: רילוקיישן הכרוך במעבר לארץ אחרת. האם במקצוע שאתם רוצים ללמוד או בעיסוק החדש שאתם מייעדים לעצמכם הגיל עלול להיות מכשול? אם אתם זקוקים לכסף- האם במסלול החדש מובטח לכם כי רמת ההכנסה שלכם לא תרד? חשוב לערוך חישוב עלות-תועלת לא רק במובן הכספי אבל ההיבט הכספי הוא חשוב ביותר.