כתיבת קורות חיים נתפסת לרוב כהליך טכני ושיווקי. אך כיום, בעולם דינמי תחרותי וחדשני, זה פשוט לא מספיק. כניסה מעמיקה לסיפור חיינו, להבנה של מה הן היכולות והרצונות שלנו, מה אנחנו מביאים ומה חוסם אותנו מלהתפתח, יכולה לחדד את החזון האישי ולהוביל למימוש הפוטנציאל המקצועי והאישי שלנו. מוכנים לפריצת דרך?

כתיבת קורות חיים כתהליך אסטרטגי – הסיפור החדש שלך

רבים חשים צורך ליצור שינוי בקריירה, בין אם זה כדי לצאת מתקיעות, או מתוך הכרה שהמציאות התעסוקתית וטכנולוגית העכשווית מחייבת את כולנו להתקדם על הזמן אחרת נשאר מאחור. כשנתחיל לחשוב על העבודה הבאה מייד יעלה עניין כתיבת קורות החיים. המסמך. שיחתנו עכשיו היא הרבה לפני המסמך. שיחתנו עוסקת בהזדמנות להפוך את הצורך לשווק את עצמך לתהליך פורץ דרך. שהרי, שינויים בעולם העבודה משפיעים על כולנו, וכדי לא רק "לעבור עבודה", אלא באמת לקדם את הקריירה שלך עליך להכיר בצרכים שלך, ביכולות הייחודיות שלך, לנקוט יוזמה ולחשוב ביצירתיות.

לא פעם רעיון רק יצוץ, והרצון לנוע הלאה כבר ידחוף אותנו. כדי לרתום את הכוח הזה, ויחד עם זאת לפעול בשיקול דעת, עלינו לפעול באופן סדור. המאמר יציג מתווה שיעזור לך לקחת הלאה וקדימה את הכישורים שלך ולהציב יעדים חדשים של צמיחה אישית.

שלב ראשון – להכיר בכוחות שלך

התהליך מתחיל בהערכה עצמית מחודשת. צור לעצמך זמן ומרחב שקטים לחלוטין, פלאפון כבוי, תנאים שיאפשרו לך ריכוז מלא. העלה בזכרונך מצבי עבודה בהם הצלחת באופן מיוחד, מצבים בהם חשת וידעת שאתה במיטבך. התמקד במצבים בהם ההצלחה באה לך במאמץ קל, יחסית. סרוק אותם לאט ושאל את עצמך – איזה יכולות אישיות עמדו שם לרשותי. כתוב לעצמך את היכולות שגילית, את הכוחות שאפשרו לך להצליח.
נקודות שחשוב לזכור:

  • אין מובן מאליו

תן לעצמך קרדיט מלא. גם אם חשת את תפקודך כזורם מהשרוול, ואתה משוכנע שאצל כל אחד זה ככה, זה לא! יש לך יכולות ייחודיות ועליך להכיר אותן היטב ולעשות בהן שימוש מודע.

  • לקחת בעלות על כל המרכיבים

פרק את העשייה לתתי תפקודים המעורבים בה. בבישול למשל, יש הבנה ותחושת מרקם, חיבור בין טעמים, הפעלת תבונה אסטטית, ניצול חומרי גלם ביצירתיות ועוד. נסה לראות את כל הכישורים שאתה מביא לידי ביטוי.

  • לצאת מהגדרות צרות

אל תתן לכותרת הגדרת העיסוק שלך לקבוע באופן מצומצם את מהות דרך הפעולה שלך. כל תפקיד דורש ידע ומיומנויות שונות ורבות. עלינו לזהות את הכובעים השונים מתוכם אנו מתפקדים. תחת הכותרת "איש מכירות" יכול אדם לתפקד ברגע מסוים כמקשיב אמפתי, וברגע אחר לבצע חשיבה אסטרטגית.

  • במילים שלך

נסח את עצמך מתוך עדות עצמית אותנטית, לא בכותרות ולא במושגים כלליים. אם אתה מוצא את עצמך מדבר בז'רגון מקצועי, במילים שמובנות רק בתחום – עזוב, השתמש במילים פשוטות שכל אחד מבין.

שלב זה מאפשר לנו ליצור הגדרה עצמאית ועדכנית של בסיס הכוח שלנו. משם נוכל לתפוס בדרך חדשה את עצמנו ואת העתיד שלנו.

צלמת בקשה לעשות הסבה מקצועית. היא העידה על עצמה כעובדת מהר וביצירתיות גבוהה – במיוחד בשלב של העמדת מוצרים לצילומי פרסומת. בניסוח אחר של האופי הייחודי שלה דרך תפקודה, היא יצירה קומפוזיציה. זוהי כמובן יכולת עיצובית שניתן לממש בתחומי עיצוב שונים.

מהנדס מחשבים סיפר באחת הסדנאות על תפקידו ביצירת מסמכים הדורשים אינטגרציה בין מחלקות. הוא תאר את התגייסותו המלאה למשימה, והדגיש כמה בונים עליו בארגון כאשר נדרש סוג כזה של עבודה. בתיאור שלו ניתן היה לחוש שיש לו שילוב של הקשבה מלאה ויכולת אנליטית חדה, אלה אפשרו לו, בין השאר, נקודת מבט אינטגרטיבית ייחודית, לה היו זקוקים בארגון בו עבד.

שלב שני – לחשוב מעבר לשדה המוכר

אחרי שנזכרת בסיפורי הצלחה, ניתחת אותם, והגדרת את היכולות שלך, נתק את החשיבה שלך מהסביבה המוכרת, ונסה לראות כיצד היכולות הללו יכולות לבוא לידי ביטוי בתחומים אחרים. שחרר תפיסות מוקדמות כמו מה כדאי, ומה נכון, ובדוק איך הכישורים שלך יכולים לבוא לידי ביטוי במגוון תחומים.

כך תוכל לנסח בצורה רחבה וכללית את היכולת שאתה מביא, וגם לראות באופן ברור את הדרך האותנטית שלך. הסתכלות רחבה כזאת יכולה לעורר בך את היעדים ארוכי הטווח שלך. אל תבטל אותם גם אם הם כרגע רחוקים ממך. הבנת החזון האישי שלך תאפשר לך לכוון ולדייק את הצעד הבא שלך.

אחרי שהצלמת הבינה שיש לה יכולת גבוהה ליצור קומפוזיציה וכאשר ניתקה זאת מסביבת הצילום היא ראתה שהיא יכולה לקחת את היצירתיות שלה לתחומי עשייה נוספים. משם היא פנתה לעיצוב תכשיטים ועושה שם חייל.

המהנדס, אחרי שהגדיר את עצמו ואת יכולותיו מחדש, תוך שימוש במושגים מדויקים ובהירים יותר, הבין שהוא בשל לתפקיד ניהולי, תחום שעד אותו זמן לא ראה את עצמו מתאים, ולשם החליט לכוון את עצמו.

שלב שלישי – לא רק בעבודה

ב – כתיבת קורות חיים אנחנו רגילים להתמקד בניסיון המקצועי שלנו, אך זאת טעות. לפעמים הכוחות שלנו באים לידי ביטוי בתחומי הפנאי ובבית. אחרי שהתבוננת במצבי עבודה שונים התמקד בעשייה מחוץ לתחום עבודתך, מצבים בהם הצלחת באופן מיוחד, חשת שהבאת את עצמך לידי ביטוי מלא.

בנוסף, נסה למפות היבטי חיים כלליים שאינם נוגעים לעבודה. שקשורים למשפחה, לבית, לצרכים ורצונות אחרים, לתחומי תחביב ועניין אישי. הורות למשל, רצון לחיות באזור מסוים, שאיפה לקחת חלק בתהליכים בעלי מכוונות חברתית, למשל. נסח כל מה שחשוב ומשמעותי עבורך.

מהנדסת תוכנה סיפרה על תחושה נפלאה שלה כאשר הנחתה מפגש חברתי שעסק באורח חיים נכון. היא סיפרה על העוצמה שהיא חשה כאשר הרצתה בפני קהל, היא תארה את החוויה שלה כמובילה את הקהל. ובעקבות ההבנה היא התחילה להכשיר את עצמה כמנחת קבוצות.

איש משאבי אנוש התבונן על עצמו במפגשים חברתיים וגילה יכולת מיוחדת לספר סיפורים. משם פתח לעצמו דרך נוספת להגשמה עצמית והחל ללמוד את אומנות הגשת הסיפור.

שלב רביעי – זהירות חסמים לפניך

כדי להבטיח שיכולות שלך ימשיכו לבוא לידי ביטוי ואף יתעצמו, עליך להיות ער גם לחסמים. מכשלות כמו אמונות מחסור, דפוסים אוטומטיים, ושאר מקלות בגלגלי ההצלחה. נסה לזהות היכן אתה מתכווץ, מתחמק, דוחה במקום לפעול. ערנות לחסמים תצמיח רגישות שתקדם דרך התמודדות חדשה ברגע האמת.

לפעמים רק חשש ממשי מכישלון מגייס מתוכנו כוחות המשתחררים דפוסים קשים. יתכן שתגלה שרצונך לפרוץ דרך, מהווה מניע עוצמתי. מתוך המצוקה צומחים פתרונות. זהו אור בחשכה ועליך להחזיק בו. הכרה בכוח להסיר חסמים יכול להעלות רעיונות לעיסוק חדש, כזה שמעולם לא העלית על דעתך, היה מוכן להפתיע את עצמך.

משפטן, הסתובב שנים עם אמונה עצמית שהוא עצלן. לאחר שעזרתי לו להשתחרר ממנה הוא החל ליזום והגיע לעסוק בפיתוח עסקי בתחום הנדל"ן.

הסיפור החדש שלך

שינוי תעסוקתי מחייב התגייסות, ולכן סביר שיעלו קולות של התנגדות מתוכנו המבקשים למנוע מאיתנו לקחת סיכון. השלבים שפורטו נועדו להציג את ההיגיון ואת הצעדים המעשיים טרם שנקבל החלטה על ביצוע המהלך, ובנוסף, הכרת התהליך תאפשר לנו לשקול האם נדרשת לנו עזרה. המתווה המוצג מאפשר לפנות לחבר קרוב, לבן או בת זוג ויחד לעבוד על פיו, או לפנות לאיש מקצוע.

חשוב לזכור שזיהוי מטרה חדשה יכול להתחולל באופן ספונטני כבר בשלבים ראשוניים, אך עליך להישמר מקפיצה למסקנות טרם מיצית את התהליך. במיוחד מאחר שהמהלך בנוי על ביטחון עצמי חדש מתוך הבנה מדויקת יותר של הכוחות שלך, ונסמך על קריאת מציאות עדכנית.

זיהוי המטרה האותנטית שלך יכול להוות מקור כוח עצום, שידחוף אותך הלאה ויעזור לך לצלוח לא רק את כתיבת קורות החיים, אלא גם בשלבים הבאים. להגיע לראיון עבודה מתוך ביטחון ותחושת מטרה, אחרי שצלחת את המחסומים וכשאתה מודע לחלוטין לכוחות שלך. אל תחששו, לא מהפונטציאל שלכם ולא מהצגת השאיפות שלכם. הם חלק מרכזי מהסיפור שלכם. גם אם כרגע אתם מכוונים למטרת ביניים. רבים יעריכו אדם שמודע ליכולות שלו, שרואה יעד גדול יותר באופק וצועד אליו.

מנהל מוצר הבין אחרי שלוש שנות ניסיון שהוא רואה את עצמו כסמנכ"ל תפעול בעתיד. אך ניסיונו עד כה אינו מאפשר לו לקבל עליו את האחריות הגדולה. לכן, עליו למצוא תחום והגדרת אחריות שיהוו קפיצה סבירה, בדגש על הגדרת המטרה הרחוקה שלו, כבר בשלב כתיבת קו"ח.

הצורך לעדכן קורות חיים יכול להתגלות כשלב מכונן, ובלבד שנהייה מוכנים לעבוד באומץ ובאופן מסודר. רבים מתייחסים לקורות החיים ככלי שיווקי, ומחמיצים את ההזדמנויות הטמונות בצומת. התהליך הפרוש הינו קריאת השכמה לדיוק המשך הדרך. התהליך המפורט יעזור לכם לבנות חזון אותנטי לקריירה שלכם.

בהצלחה!

למידע על קוא'צינג אישי לחץ כאן