טכניקות לחשיבה יצירתית בהתמודדות עם שאלות של קריירה.

 

לפני שתחיל בכלל לדון בדרכים להתסכל על הקריירה שלנו. יש דבר בסיסי ראשון שעליו הכל עומד. עלינו להסתכל על בעיה מנקודות מבט שונות, לחשוב על הבעיה ועל המטרה בתמונות. במאמר הזה אציג לכם כמה דרכים לאמן את היכולת הזו, להסתכל על דבר מה מנקודת מבט חדשה.

1.תאור גרפי

חשיבה בעזרת תמונות או תאור גרפי של היחסים יכולה לעיתים לעקוף קושי שמונע מאיתנו מעשה. במידה ואנו לא מרשים לעצמנו להפליג בדמיון.

נסו לצייר את הבעיה או את החזון על הלוח כתהליך או תארו את היחסים בין הגורמים בצורה גראפית, פעמים רבות כאשר נחשוב על עניין בצורה ויזואלית נקבל נקודת מבט חדשה. התיאור הגראפי ייתן לנו מימדים נוספים, הבנה עם פוטנציאל לשבור פרדיגמות דרכן אנו מסתכלים על דברים.

קחו לדוגמא את תרשים החץ:

תרשים החץ יכול לעזור לנו לבצע תיאור גראפי של מצוקה, התיאור פעמים רבות מבהיר את המודל, מסביר מה בדיוק קורה. ככל שהיה יותר מודעים לעצמנו ומה בדיוק קרה לנו. כך נשלוט בכל התהליך יותר.

גם יחסים בין אישים, מקבלים משמעויות נוספות כאשר הם נראים כתמונה.

2.חשיבה ממעוף ציפור

השאלות האלו חשובות מפני שהן פותחות סוג חדש של חשיבה,  חשיבה ממעוף הציפור:

מטרתה היא זיהוי היכולות הגרעיניות שלנו ואת תחומי העניין שלנו ממעוף ציפור, הכוונה היא להבין את הפעולות והבחירות שלנו כאילו היו של אדם אחר, לדעת לזהות את החולשות והיתרונות כאילו היו חיצונים לנו.

כאשר אנו נמצאים בתוך שיגרת עשייה אנו עלולים להתקשות לפתוח את עצמנו לאופציות חדשות. זיהוי ואפיון הכוחות הייחודיים שלנו יכול להוביל אותנו לראות במה אנו טובים והיכן עוד אנו יכולים להביא לידי ביטוי את עצמנו.

ניסוח תחומי העניין לצד היכולות מראה לנו מה באמת חשוב לנו, מה באמת מושך אותנו.

זה יכול לבוא לידי ביטוי בתכנים, סביבה ארגונית, תחומי אחריות,

3. הגדרת העצמי

צור הגדרות מקצועיות חדשות לעצמך, שילובים מקוריים של היכולות שלך, המכירים בסולם העדיפויות העכשווי המשמעותי לך, ייצורו תחומי מקצוע חדשים.

בנקאי העיד על עצמו :

אדם משימתי שיודע כיצד לקחת מטרה, לפרק אותה לגורמים וליצור תוכנית עבודה

בעל יכולת הקשבה ויצירת קשר אישי מצוין

יזם

בעל יכולת לחבר בין תחומי תוכן שונים

בהנחה מכאן הוא יכול היה להתחיל לחשוב על תחומי עיסוק חדשים, משוחרר בשלב זה מהגדרות ותוויות שבלוניות.

 

 

שלבים אלו שזורים אחד בשני, ככל שנתמיד בהבנת המצב שלנו, הרצונות שלנו והתיאורים של זה החשיבה ממעוף הציפור תהיה טבעית יותר ומשם באופן טבעי גם תתחדד ותשתנה הגדרת העצמי שלנו.