התבוננות עצמית - טכניקות לחשיבה יצירתית בהתמודדות עם שאלות של קריירה

לפני שנתחיל בכלל לדון בדרכים להתסכל על הקריירה שלנו, יש דבר בסיסי ראשון שעליו הכל עומד. עלינו להסתכל על בעיה מנקודות מבט שונות. במאמר הזה אציג לכם כמה דרכים לאמן את היכולת הזו, להסתכל על דבר מה מנקודת מבט חדשה.

1.תאור גרפי

חשיבה בעזרת תמונות או תאור גרפי של היחסים יכולה לעיתים לעקוף קושי שמונע מאיתנו מעשה, במידה ואנו לא מרשים לעצמנו להפליג בדמיון.

נסו לצייר את הבעיה או את החזון על הלוח כתהליך, או תארו את היחסים בין הגורמים בצורה גראפית. פעמים רבות כאשר נחשוב על עניין בצורה ויזואלית נקבל נקודת מבט חדשה. התיאור הגראפי ייתן לנו מימדים נוספים, הבנה עם פוטנציאל לשבור פרדיגמות דרכן אנו מסתכלים על דברים.

קחו לדוגמא את תרשים החץ:

תרשים החץ עוזר לנו באמצעות התבוננות עצמית ותיאור גראפי של מצוקה, לזהות ולפרק דפוסים ותגובות אוטומטיות (הסבר מפורט בספר השיטה). התיאור הגרפי מבהיר את התהליך הפנימי שאנו עוברים ומאפשר לשנות אותו ולנטרל את הדפוס. ככל שנהיה יותר מודעים לעצמנו ומה בדיוק קרה לנו, כך נשלוט בכל התהליך.

גם יחסים בין אישים, יכולים לקבל משמעויות נוספות כאשר מסתכלים עליהם כתמונה.

2.חשיבה ממעוף ציפור

הרעיון הוא לפתוח סוג חדש של חשיבה – חשיבה ממעוף הציפור:

מטרתה היא זיהוי היכולות הגרעיניות ותחומי העניין שלנו ממעוף ציפור. הכוונה היא להבין את הפעולות והבחירות שלנו כאילו היו של אדם אחר, לדעת לזהות את החולשות והיתרונות כאילו היו חיצוניים לנו.

כאשר אנו נמצאים בתוך שיגרת עשייה אנו עלולים להתקשות לראות מעבר לה ולפתוח את עצמנו לאופציות חדשות. זיהוי ואפיון הכוחות הייחודיים שלנו יכול להוביל אותנו לראות במה אנו טובים, היכן עוד אנו יכולים להביא לידי ביטוי את עצמנו, ומה באמת חשוב לנו ומושך אותנו.
זה יכול לבוא לידי ביטוי בתכנים, סביבה ארגונית, תחומי אחריות, או תחום עיסוק.

3. הגדרת העצמי

צרו לעצמכם הגדרות מקצועיות חדשות! שילובים מקוריים של היכולות שלכם לצד הכרה בסולם העדיפויות העכשיווי שלכם, יאירו על תחומי מקצוע חדשים.

לדוג', לאחר התבוננות עצמית, בנקאי העיד על עצמו שהוא:

  • אדם משימתי שיודע כיצד לקחת מטרה, לפרק אותה לגורמים וליצור תוכנית עבודה
  • בעל יכולת הקשבה ויצירת קשר אישי מצוין
  • יזם
  • בעל יכולת לחבר בין תחומי תוכן שונים

מכאן הוא יכול היה להתחיל לחשוב על תחומי עיסוק חדשים, משוחרר בשלב זה מהגדרות ותוויות שבלוניות.

שלבים אלו שזורים אחד בשני. ככל שנבצע התבוננות עצמית, נבין את הרצונות שלנו ונדע לתאר אותם, החשיבה ממעוף הציפור תהיה טבעית יותר ומשם באופן טבעי גם תתחדד ותשתנה הגדרת העצמי שלנו.